شیشه ساتینا

شیشه ساتینا

شیشه ساتینا چیست و چه کاربردی دارد؟ تفاوت شیشه ساتینا و سندبلاست، قیمت شیشه ساتین...

شیشه سندبلاستشیشه جز اشیایی ست که مسیر هنر تا صنعت را با خلق هزاران محصول پیموده است. ویژگی های این جسم به قدری زیاد است که با تغییر شکل آن می توان در هر جایی آن را به کار برد. عبور نور از شیشه و شفاف بودن شیشه یکی از مهم ترین ویژگی های آن است اما حریم خصوصی موجب شده است که بفکر آن باشیم که تنها ویژگی عبور نور را نگه داریم و آن را مات کنیم. شیشه ساتینا Satin glass با داشتن تنها یک ویژگی شیشه، یکی از پر مصرف ترین نوع شیشه مات است.  
ویژگی های عالی شیشه ساتینا کاملا نیازهای یک معمار و طراح را برآورده می کند. شیشه ساتینا با روکشی ساتن مانند و نرم تصویری مات از نمای پشت خود ارایه می دهد. هرچه از جسم پشت شیشه از شیشه فاصله ی بیشتری داشته باشد، مات تر است.
یکی دیگر از ویژگی های مهم شیشه ساتینا تنظیم مقدار مات شوندگی این محصول هنگام تولید است. بطورمثال می توانید برای نمای نرده شیشه ای از ساتین با مات کمتر و برای درب شیشه ای سرویس و حمام از شیشه ساتین با درجه مات بیشتر استفاده کنید.

نحوه تولید شیشه ساتینا

شیشه ساتینا و شیشه ساتن شیشه ای است که به طور شیمیایی مات می شود تا ظاهری مه آلود به خود بگیرد. این محصول اولین بار به عنوان شیشه فشرده تزئینی در انگلستان و ایالات متحده در طول دهه 1880 ساخته شد.
شیشه ساتن با استفاده از عبور اسید هیدروفلوئوریک یا بخار آن بر روی شیشه ایجاد می شود. اسید موجب خورده شدن لایه شفاف سطح شیشه شده و سایندگی های نرم، بسیار ریز و منظمی ایجاد می کند.
این عملیات پس از تولید شیشه انجام می گیرد به همین دلیل هر نوع شیشه را می توان با این فرایند به شیشه مات تبدیل کرد. شیشه ساتینا در جام های بزرگ به کارخانه های شیشه دوجداره انتقال پیدا می کند تا بصورت شیشه دوجداره ساتینا بدست مشتریان نهایی برسد.

تفاوت شیشه ساتینا و شیشه سندبلاست

تفاوت شیشه سندبلاست و شیشه ساتینا

شیشه سندبلاست و شیشه ساتینا از لحاظ ظاهری کاملا شباهت دارند. هر دو شیشه مات هستند. در هردو نوع عملیات مات شوندگی پس از تولید شیشه انجام می شود و قابلیت سکوریت بودن را نیز دارند. اما در عین حال تفاوت شیشه سندبلاست و شیشه ساتینا موجب شده که از لحاظ کاربرد یکی از آن دو انتخاب شود. در زیر به شرح برخی از این تفاوت ها می پردازیم:شیشه دوجداره ساتینا

 شیشه ساتینا ماتی یکنواخت تری نسبت به شیشه سندبلاست دارد
نوع فرایند تولید شیشه سندبلاست سبب شده که ماتی آن کاملا یکنواخت نباشد (بدلیل شکست نور) البته در صورتی که دستگاه سندبلاست عملیات پاشش را یک دست انجام دهد ماتی یکنواختی خواهیم داشت

تفاوت سندبلاست و شیشه ساتینا در تمیز شوندگی
در شیشه ساتینا اثر لک و چربی را براحتی می توان پاک کرد. در صورتی که در شیشه سندبلاست این طور نیست.

تفاوت قیمت شیشه ساتینا و سندبلاست
بهتر است با توجه به مقدار سفارش و شکل شیشه، نوع شیشه مات را انتخاب کنید. در برخی موارد قیمت شیشه سندبلاست ارزان تر است و در برخی دیگر شیشه ساتینا

ایجاد طرح، لوگو و خطوط راه راه در شیشه ساتینا وجود ندارد
تفاوت شیشه سندبلاست و ساتینا در این کاربرد مشهود تر است. بدلیل آنکه نوع فرایند تولید شیشه ساتین، امکان طراحی لوگو و نقش وجود ندارد. در سندبلاست ایجاد سایه و روشن مات نیز امکان پذیر است

کاربرد شیشه ساتینا

بدلیل ویژگی های خاص شیشه ساتینا، این محصول دارای کاربردهای متنوعی می باشد. در واقع اکثر اکسسوری هایی که در خانه ما با شیشه مات است از شیشه ساتینا استفاده شده است. بطور مثال حباب چراغ دیواری، گلدان شیشه ای مات، شیشه مات نرده، شیشه درب کابینت و صدها مورد دیگر...

در ادامه مطلب بصورت دسته بندی کاربردهای شیشه ساتینا را بررسی می کنیم:

استفاده از شیشه ساتینا در ظروف تزیینی

شیشه ساتن برای اولین بار در دهه 1880 تولید شد، دو تولید کننده به نام های توماس وب در انگلستان و مونت واشنگتن در ایالات متحده بودند که هر دو گلدان های شیشه ای و سایر اقلام تزئینی را با استفاده از ایجاد ساتینا با طیف های رنگی مختلف تولید کردند. محصولات زیبای دیگری شامل کاسه و سبد تزیینی گل رز، کوزه ها و لیوان بود. برخی از این شیشه های ساتن اولیه بیشتر با تصاویر نقاشی شده تزئین شده بود. یکی از مشکلات ظروف ساتینا این بود که در صورت لمس زیاد سطح ساتین شده از بین می رفت. این هنر در سال ۱۹۷۰ در آمریکا دوباره احیا شد.

استفاده از شیشه ساتینا در گلدان تزیینی

 

کاربرد شیشه ساتینا در درب

از دیگر موارد مصرف شیشه ساتینا، کاربرد آن در درب سرویس و حمام، درب اتاق و درب های دیگر ساختمان های اداری و مسکونی می باشد. زیبایی مه گونه و حفظ حریم خصوصی موجب افزایش استفاده از آن در کابین های دوش شده است.

استفاده از شیشه ساتینا در کابین دوش

شیشه ساتینا در دیوار بیرونی

دیوارها همیشه می توانستند خانه را پنهان کرده و از آن محافظت کنند، اما بتدریج با هنر معماری کنونی ناپدید می شوند. شیشه ساتینا ایده ای جدید برای کسانی که در عین حفظ حریم شخصی قصد دارند به زیبایی فضای خود بیافزایند.

استفاده از شیشه ساتینا در دیوار حیاط

نرده شیشه ای ساتینا

ویژگی نرده در کنار حفظ حریم خصوصی با استفاده از نرده شیشه ای ساتینا امکان پذیر است. عمدتا از شیشه سکوریت ساتینا برای قسمت های بیرونی مثل نرده شیشه ای راه پله، سقف شیشه ای و جان پناه شیشه اس استفاده می شود.

استفاده از شیشه ساتینا در دیوار حیاط

پارتیشن شیشه ای ساتینا

پارتیشن شیشه ای در کنار مجزا سازی فضای اداری، نور را عبور داده و موجب نمایش گستردگی فضا خواهد شد. پیشنهاد می کنیم از شیشه ساتینا و یا سندبلاست برای پارتیشن شیشه ای استفاده کنید.

استفاده از شیشه ساتینا در دیوار حیاط

درب و پنجره دوجداره با شیشه ساتینا

شیشه یکی از اصلی ترین اجزا درب و پنجره در ساختمان است. برای حفظ حریم خصوصی در بعضی از نقاط ساختمان در صورت وجود پنجره باید شیشه مات بکار برد. شیشه ساتینا بعنوان یک شیشه مات بصورت تک جداره، دوجداره و یا سه جداره کاربرد دارد. بطور مثال از شیشه دوجداره ساتینا در پنجره سرویس استفاده می شود.

استفاده از شیشه ساتینا در دیوار حیاط

 

ساتینا دوجداره

Footer Logo

شرکت آرکوین تولید کننده درب و پنجره دوجداره، با استفاده از تکنولوژی و ماشین آلات هوشمند و به روز دنیا...

تماس با ما

آدرس:
میدان آرژانتین، خ الوند، پ 41

88873457
88873422
info(at)arkowin.com

تلفن همراه :
09124160116

شنبه تا چهارشنبه،9صبح تا 6 عصر
پنجشنبه ها: 9صبح تا 4عصر

ارتباط با ما

شروع چت واتس آپ
شروع چت تلگرام
یوتیوب